Desatoro domáceho majstraTiež rád vymýšľaš, rozoberáš a tvoríš vo svojej dielni zaujímavé diela? Už roky mi robí radosť, červený panel s rádiom na obrázku, ktorý som vyrobil, keď som začal chodiť na strednú... Aj keď je starý cez 40 rokov, mám ho rád... Predsa nevyhodím spomienky, rovnako ako nezabudnem na nazbierané skúsenosti...
 
V tejto súvislosti som si spomenul na jednu úsmevnú príhodu:


Už ako dieťa som bol zvedavý, čo je vo vnútri hračiek, ako fungujú a myslím, že žiadna mi nevydržala celá, viac ako pár dní. Každú som totiž rozobral. Rodičia nemali z toho radosť, zato ja som mal nesmiernu...
Asi najdlhšie mi vydržal bubon, ktorý som vraj dostal na narodeniny ako dvojročný. N
osil som ho stále so sebou a neustále bubnoval. Všetkým to poriadne liezlo na nervy.

Snažili sa mi ho zobrať, ale začal som tak vrieskať, že mi ho veľmi rýchlo vrátili. Nedalo sa nič robiť!  Šalamúnsky to  napokon vyriešil starý otec, ktorý mi daroval malý vreckový nožík a povedal: “ Vojtuľko, prepichni tú blanu nožíkom a pozri sa, čo to tam tak búcha“ .
Samozrejme som to aj urobil a konečne mali pokoj...
 
Ale odbočil som od témy, tu je pár postrehov z mojej praxe, možno vám budú užitočné.

DESATERO DOMÁCEHO MAJSTRA

Bezpečnosť je samozrejmosť. Chráň si najmä oči. V sekunde dokážeš prísť o oko. Pri vŕtaní, pílení, brúsení, sústružení, zváraní, či pri obyčajnom búchaní kladivom... Jedna sekunda a následky na celý život. Používaj ochranné pomôcky, pri práci premýšľaj , predvídaj a nebuď zbrklý. 
Opatrne aj pri práci s elektrickým prúdom, horľavými materiálmi, chemikáliami, tlakovým vzduchom, pružinami, drôtmi a.t ď .

 

Rozoberaj čokoľvek. Čo nájdeš, alebo ideš vyhodiť najskôr rozober. Najlepšie až do poslednej skrutky a odlož si všetok spojovací materiál. Všetky skrutky, matičky, podložky, segerky, pružinky, gumové diely, ako aj rôzne mechanické časti, ktoré si myslíš, že by si niekedy mohol využiť. Mne zásoba tohto materiálu ušetrila mnohokrát kopec času, peňazí a najmä námahy, spojenej so zháňaním potrebných súčiastok, pri opravách a údržbách doma, či v dielni.

1000 krát cennejšie je to, čo vieš, než to, čo si kúpiš! Neustále sa vzdelávaj.
Rozoberanie vecí, je skvelá príležitosť naučiť sa, ako fungujú, ako boli zložené a z čoho vlastne pozostávajú. Častokrát je problém nájsť spôsob, ako ich rozobrať. Platí, že čokoľvek, čo bolo niekedy zložené, je možné aj rozobrať a záleží iba na tom, či vymyslíš spôsob "AKO".
Stáva sa často, že po násilnom "otvorení" nejakej veci nájdeme až banálne jednoduchý spôsob, ako by sa dala vec rozobrať aj bez poškodenia. To však patrí do procesu učenia.

 
 
Neznečisťuj prostredie a separuj!  Nevyhadzuj odpadky v prírode. Trieď svoj odpad, pomôžeš sebe aj životnému prostrediu. Železo k železu, hliník k hliníku, meď bronz, mosadz spolu, tak isto oddelene i plasty, sklo a rovnako aj papier a t'ď. Keď sa toho nazbiera pár desiatok, či stoviek kilogramov, v zberných surovinách dostaneš pár EUR navyše a máš možno na nejaký materiál, alebo nové náradie do svojej dielne. To hlavné však je, že pomáhaš čistiť naše prostredie.
 
 
Dokonalosť tvoria detaily. Čokoľvek urobíš, urob to dôsledne, tak ako najlepšie vieš! Venuj veľkú pozornosť detailom a pracuj tak, aby si sa za svoj výsledok nikdy nemusel hanbiť! Mňa inšpirovala návšteva Švajčiarska, ešte v časoch komunistického systému, kde som zažil v tomto smere svoj "AHA" moment. V časoch, keď u nás bolo všetko šedasté, ošumtelé, hrdzavé, nedokončené a odfláknuté som si pripadal, ako v krajine zázrakov, kde každý predmet mal svojho vlastníka a bol dokonale udržiavaný, takže všetko vyzeralo, ako nové, akoby práve vyšlo z výrobnej linky. Pochopil som v čom je podstata a odvtedy sa tým riadim. Môj "AHA" zážitok opisujem v článku DETAILY A DOKONALOSŤ.
 
 
Doťahuj veci do konca. Dokončuj rozrobené. Ak sa do niečoho pustíš, urob všetko preto, aby si danú vec dokončil. Jediná dokončená vec má väčší význam, ako desiatky rozrobených projektov.
 
 
Zapisuj si myšlienky a kresli svoje nápady. Ku každému pridaj názov a dátum. V budúcnosti ti to pomôže zorientovať sa v množstve nápadov, myšlienok, na ktoré by si možno inak zbudol. Možno v nich raz nájdeš inšpiráciu, alebo miliónový nápad, ktorý by sa inak stratil.

Mne sa osvedčili zošity s kockovanými stranami formátu A4. Veľmi dobre sa do nich kreslí aj píše. Mám ich desiatky kusov, plné nákresov a poznámok, zlepšovákov, nápadov... Výhodou je, že všetko je pokope a nie na všelijakých papierikoch, ktoré sa zvyknú stratiť...

Na zachytenie súvislostí a lepšieho zapamätania si dnes kreslím aj myšlienkové mapy. Dajú prehľad a ľahšie sa pamätajú dôležité prvky.  
 Používam na to PC software FreeMind, ktorý sa dá zdarma stiahnuť na: https://www.filehorse.com/download-freemind/

Zaveď si systém a poriadok v náradí, materiáloch, aj v dokumentoch. Prideľ  im stále miesto a zreteľne ho označ, aby si nielen ty, ale aj iní členovia domácnosti vedeli, kde majú jednotlivé veci, dokumenty a náradie svoje miesto a netrávili čas jeho hľadaním. Ak si spočítaš všetky sekundy a minúty, v živote, ktoré si strávil hľadaním vecí, v konečnom výsledku zistíš, že si tým premrhal mesiace svojho života. Nedali by sa využiť lepšie?

Tu som ešte nestihol označiť, čo kde patrí...

Vybav si dielňu kvalitným náradím a dobrým osvetlením. Iba s kvalitným náradím môžeš odvádzať precíznu prácu. Navyše, nekvalitné náradie, stroje a prístroje spôsobia to, že ich budeš kupovať znovu! Vymieňaj doslúžené náradie za kvalitnejšie. V konečnom dôsledku sa to vyplatí. Mne sa osvedčila aj renovácia starých strojov, ktoré fungovali desaťročia, boli robustné, zo zliatín kovov, čiže nie plastové. Často stačí vymeniť opotrebované ložiská, prípadne uhlíky motora a slúžia ďalej. Takéto "poklady" je možné nájsť v inzerátoch, bazároch, či dokonca aj na šrotoviskách.
Ľudia niekedy nevedia, čo vyhadzujú...
 


 
Odkladaj si časť financií. Ak niečo predáš, alebo zarobíš, zvykni si vždy vyčleniť aspoň 10 až 30 % z tejto sumy a nikdy na to nesiahaj! 
Tieto peniaze investuj! Nájdi si finančný nástroj, ktorý má dlhodobo aspoň 8 % zhodnotenie.

Tvoje peniaze sa budú násobiť. Ani nezbadáš a vytvoríš si takto značnú rezervu, z ktorej môžeš mať pravidelný výnos – rentu, alebo dividendy. 
 
Znamená to, že raz budeš mať financie na to, aby si si mohol realizovať svoje túžby, či zabezpečil aj svoju rodinu. To stojí zato!
 
Tento bod je veľmi dôležitý a väčšina ľudí ho nepozná, alebo nerieši. Faktom je, že ani zdravie a ani to najlepšie podnikanie, či zamestnanie netrvá večne a strata príjmu vo väčšine prípadov prichádza náhle a nečakane! Preto treba myslieť na to včas, mať svoje "zadné vrátka", proste mať viac zdrojov príjmu, ktoré nie sú závislé na tom, či niekde pracuješ, alebo podnikáš. To ti dáva slobodu.

 
Preto buď otvorený novým príležitostiam a vzdelávaj sa aj finančne! Sporením ešte nikto nezbohatol, peniaze totiž neustále strácajú svoju hodnotu.
Ak chceš vedieť viac a investovať lepšie, ako 90 % ľudí na Slovensku, pozri sa na www.dalsiprijem.eu
 
 
Pomáhaj! To, že si nadaný, či obdarený nejakým talentom v ktorom vynikáš, nie je náhoda. Využi tieto schopnosti na ušľachtilé účely. Pomáhaj ľuďom, ukazuj im nové veci, vysvetľuj, hľadaj riešenia, vyrábaj to, čo ťa baví, nielen pre svoje potešenie, ale aj pre potešenie iných. Snaž sa po sebe zanechať niečo hodnotné, aby si nielen ty, ale aj iní ľudia raz mohli povedať, že si nežil nadarmo...
 
 

Mohlo ťa bude zaujímať:
Ako spoľahlivo opraviť prevŕtaný kábel v stene.
Aký napájací adaptér zvoliť?
Šokujúca príčina, ktorá môže kedykoľvek a kdekoľvek spôsobiť požiar vášho auta a to aj nového.
 Detaily a dokonalosť.
A ďalšie na www.dolton-hobby.sk

Autor webu: Vojtech Križan, www.dolton-hobby.sk, dc.dolton@gmail.com, +421905440638

© 2024 Všetky práva vyhradené

Konverzky.cz